Almanya Gönüllülük Programı (WW) Nedir?

Almanya Gönüllülük Programı (WW), Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen ve kalkınma politikası alanında çalışacak 18-28 yaş arasında Almanya dışında ikamet eden gençler için uygulanan bir gönüllü hizmet programıdır. Edremit Gençlik Derneği, Almanya’ daki ortakları ile iş birliği içerisinde bu programa Türkiye’ den de başvuru almaya başlamıştır. Avrupa Dayanışma Programı (ESC)’ dan bağımsız olarak yürütülen bu gönüllülük programına daha önce EVS/ESC’ projesine katılmış olsanız dahi başvuru yapabilirsiniz. Programa katılmak için mutlaka 18-28 yaş aralığında ve en az A2 seviye Almanca bilgisine sahip olmalısınız. Bu program kapsamında yayınlanan ilanların hepsi aynı koşul ve desteklere sahiptir. Sadece faaliyet yerleri ve tarihleri değişmektedir.

Vize İşemleri Nasıl Oluyor?


Programa kabul edilen kişiler sadece gönüllülük programı için vize başvurusu yapabilirler. Bu da Almanya ulusal vize programına başvuru yapılması anlamına geliyor. Farklı türde bir vize başvurusu veya vizeyi aldıktan sonra diğer vize türlerine (çalışma vizesi, turist vizesi vb.) değişim mümkün değildir. Programa kabul edilen kişiler gönüllülük faaliyetleri boyunca Almanya’ da öğrenci olarak okuyamaz veya bir işyerinde ücretli olarak çalışamazlar. Programa katılacak kişilerin sadece bu programdaki sorumluluklarını yerine getirecek şekilde gönüllü faaliyetlere katılması beklenir. Vize başvuru işlemleri gönüllünün kendisi tarafından yürütülür. Gönderen kuruluş olarak Edremit Gençlik Derneği ve Almanya’ daki ev sahibi kuruluş gönüllüye vize sürecinde danışmanlık, bilgi ve belgeleri sağlar.

Gönüllülere Hangi Destekler Sağlanıyor?

Ücretsiz konaklama desteği, 390 Euro cep harçlığı ve yemek desteği, Ücretsiz sağlık, kaza ve mesuliyet sigortaları, Ücretsiz yerel ulaşım desteği, Vize ve oturma izni masrafları için bütçe desteği, 12 Ay içerisinde haftalık izinler dışında 27 günlük ayrıca kişisel izin, Ücretsiz Almanca dil kursu desteği, En az 25 günlük ortak çalışma ve seminer günleri desteği (kişisel gelişim için), Ücretsiz radyo ve televizyon yayını izleme/dinleme lisansı (Almanya’ da TV ve Radyo izlemek/dinlemek isteyen kişilerin lisans ücreti adı altında vergi ödemesi gerekiyor), İdari destek ve denetleme, Uluslararası seyahat desteği (projeye gidiş-geliş için)

Nasıl Başvuru Yapılır?

Edremit Gençlik Derneği, Almanya’ daki ortaklarının gönüllü ihtiyacı doğduğunda web sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığı ile gönüllü çağrısı için ilan yayınlar. Bu ilanlarda belirtilen adımları takip ederek başvuru yapabilirsiniz.